Zateplení domu je při výstavbě nebo rekonstrukci zásadním krokem, díky kterému nejen ušetříte náklady za energii, zvýšíte tím ale i komfort bydlení a celkově celou budovu ochráníte. Nejčastěji se při zateplování setkáte s polystyrenem a minerální vlnou. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké výhody nebo nevýhody s sebou při instalaci přinášejí? Přečtěte si naše podrobné srovnání, které jsme pro vás připravili.
Polystyren: Desky se lepí odborníci přímo na fasádu s pomocí speciálního lepidla a kotví se pomocí hmoždinek.
Minerální vlna: Stejně jako polystyren, minerální vlnu specialisté připevňují lepidlem a hmoždinkami. Ta ale vyžaduje pečlivější manipulaci kvůli vláknité struktuře materiálu.
Oba materiály se následně překryjí výztužnou síťkou, stěrkou a finální omítkou, která zajistí estetický vzhled a ochranu proti vnějším podmínkám
Pokud se vaše stavba nachází v suchých oblastech, nebo chcete rychlé a cenově dostupné řešení, je polystyren tou správnou volbou. Hodí se především na jednoduché fasády, kde není třeba řešit akustiku nebo zvýšenou vlhkost.
Výhody:
Nevýhody:
Minerální vlna se lépe hodí na místa, kde bývá vlhko. Lépe také zateplí starší domy a budovy. Na rozdíl od polystyrenu je vlna nehořlavá, takže přijde vhod v místech, kde jsou zvýšené požadavky na požární bezpečnost.
Před výběrem materiálu zohledněte klimatické podmínky.
Pravidelně kontrolujte stav zateplení – drobná poškození mohou celkovou izolaci postupem času narušit.
Teď už víte, že výběr mezi polystyrenem a minerální vlnou závisí na vašich konkrétních potřebách. Ať už zvolíte jakýkoli materiál, vždy se vyplatí zainvestovat do kvalitní a odborné instalace.